Huippu häämöttää – hae nyt opiskelijakotia Pasilasta
Pääkaupunkiseudun suurin opiskelijatalo Hoas Huippu on hyvää vauhtia valmistumassa. Ensimmäiset asukkaat pääsevät muuttamaan uusiin koteihin jo lokakuussa 2025. Huipun asuntojen vuokraus on nyt käynnissä.

Pasilaan kasvaa parhaillaan opiskelijakortteli Hoas Huippu, joka muodostuu kolmesta tornitalosta ja kolmesta matalammasta kerrostalosta. Tornitalot saavuttavat parhaimmillaan jopa 17 kerroksen korkeuden, kun taas matalammat talot ovat nekin seitsemänkerroksisia. Yhteensä kortteliin tulee lähes 400 uutta opiskelijakotia. Opiskelijoiden myötä kehittyvä kaupunginosa saa suoniinsa sykäyksen nuorekasta eloa.
Valtaosa Huipun asunnoista on 22–24 neliön yksiöitä, jotka on räätälöity vastaamaan nykyopiskelijoiden asumistarpeita. Moderneissa asunnoissa voi hoitaa niin etäopiskelut kuin arjen kiireistä rauhoittumisen (sekä tiskihetket kätevästi joka asunnossa valmiiksi olevalla tiskikoneella). Yksinasumisen vastapainoksi Huipusta löytyy lukuisia matalan kynnyksen kohtaamispaikkoja, jotka luovat yhteisöllisyyttä ja vastapainoa yksinasumiselle. Asukkaat pääsevät nauttimaan mm. kerhotiloista, saunasta, kuntosalista, monitoimitilasta, kattopihoista ja pyöräparkista.
Katso videot Huipun yksiöstä ja kaksiosta
B- ja C-rappujen asuntojen vuokraus alkaa nyt
Huippu saa ensimmäiset asukkaansa kolmessa erässä. Ensimmäisenä Huippuun pääsevät B-rapun asukkaat, joiden vuokrasopimukset alkavat 1.10. Heti seuraavassa kuussa myös C-rappu täyttyy opiskelijoista, kun vuokrasopimukset alkavat 1.11. A-rappu valmistuu myöhemmin keväällä 2026. Nyt alkava vuokraus koskee B- ja C-rapun asuntoja. Huipusta löytyy yksiöitä ja kaksioita:
- Yksiö: 20,5-34,5 m2, 630–845 €
- Kaksio: 36-44 m2, 865–1 005 €
Ensimmäisillä asukkailla käytössään vain osa Huipun asukastiloista
Kun ensimmäiset asukkaat pääsevät muuttamaan Huippuun, koko kortteli ei ole vielä valmis. Hoas Huipun varasto- ja yhteistilat valmistuvat porrastetusti, ja tulevien asukkaiden on hyvä varautua jo etukäteen hetkelliseen keskeneräisyyteen. Kesään 2026 mennessä koko kortteli loistaa jo täydessä komeudessaan. Yleisesti alue on kuitenkin vielä kehittyvä, ja läheisillä tonteilla tulee olemaan rakennustyömaita vielä pitkään.
Valmiit asukastilat lokakuussa 2025
- Pyöräkellari
- B-rapun pesula
- B-rapun 17. kerroksen kerhohuone
Huom! 1.10. muuttavat asukkaat saavat irtaimistovarastot käyttöönsä vasta 1.11. alkaen.
Valmiit asukastilat marraskuussa 2025
- B- ja C-rappujen irtaimistovarastot
- C-rapun 4. kerroksen kerhohuone
- C-rapun 14. kerroksen kerhohuone
- C-rapun 14. kerroksen saunatilat
Myöhemmin valmistuvat asukastilat (arvioidut ajankohdat)
- Kuntosali ja monitoimitila (joulukuu 2025)
- A-rapun asukastilat (irtaimistovarastot, saunatila, pesula) (kevät 2026)
- Lukusali (kesä 2026)
- Viljelylaatikot (kesä 2026)
Näin haet asuntoa Huipusta
- Mene Höyrykatu 1, Tulistimenkatu 1, Veturitie 22 -kohteen sivulle. Valitse sinulle sopivat asuntotyypit suosikeiksi. Suosikiksi valitut asunnot siirtyvät asuntohakemuksellasi, kun alat täyttää sitä.
- Täytä asuntohakemus
- Muista päivittää asuntohakemus vähintään kerran kolmessa kuukaudessa, jotta se pysyy voimassa.
Tai lisää Huippu nykyiselle asuntohakemuksellesi
Oletko jo Hoas-asunnon hakija ja haluat lisätä Huipun asuntoja asuntohakemuksellesi? Älä tee uutta asuntohakemusta, vaan tilaa linkki hakemuksen päivittämistä varten. Lisää Höyrykatu 1, Tulistimenkatu 1, Veturitie 22 -kohteen sopivat asuntotyypit asuntohakemuksellesi. Tarkista samalla, että asettamasi maksimivuokra riittää kattamaan hakemiesi asuntojen vuokran. Muista lopuksi tallentaa hakemus.
Lue myös
- Huipun kohdesivu (Höyrykatu 1, Tulistimenkatu 1, Veturitie 22)
- Tutustu alueeseen Pasila
- Näin haet asuntoa Hoasilta